
Norges Seilforbund er resertifisert som Rent Særforbund etter en ny vurdering gjennomført av Antidoping Norge. Sertifiseringen er gyldig frem til 31. desember 2028, og bekrefter at forbundet oppfyller alle krav til forebyggende antidopingarbeid.
I vurderingen har Antidoping Norge sett på forbundets oppfølging av gjeldende handlingsplan, samt en ny handlingsplan med risikovurderinger og målrettede tiltak for å redusere risiko for brudd på antidopingregelverket.
Sportsjef Eirik Verås Larsen peker på at resertifiseringen både er en anerkjennelse og en forpliktelse:
– Resertifiseringen viser at vi har gode rutiner, tydelige planer og konkrete tiltak som bidrar til å forebygge doping i alle ledd av organisasjonen. Dette arbeidet er en naturlig del av vårt ansvar for en ren og rettferdig idrett.
Som Rent Særforbund har Norges Seilforbund forpliktet seg til å jobbe systematisk med:
For å kunne bli resertifisert på nytt i 2028, skal Norges Seilforbund innen 1. november 2028 levere en revidert handlingsplan og en rapport som dokumenterer blant annet at:
Antidoping Norge tilbyr samtidig faglig bistand til forbundet i arbeidet med å gjennomføre handlingsplanen.
En særlig viktig oppgave i det kommende året blir å forankre antidopingarbeidet enda sterkere i bredden av organisasjonen. Målet er å få flere seilforeninger til å gjennomføre Rent Idrettslag.
– Per i dag er ingen seilforeninger sertifisert som Rent Idrettslag. Å endre dette blir en prioritert oppgave fremover. Skal vi lykkes med et helhetlig forebyggende arbeid, må antidoping være godt forankret også lokalt i klubbene, sier Verås Larsen.
Resertifiseringen som Rent Særforbund gir et solid fundament for dette arbeidet – og et tydelig utgangspunkt for videre utvikling av en ren seilsport i hele Norge.