Sterkt come back av Christoffer Sørlie

Etter seks måneder med rehabilitering var Christoffer Sørlie endelig tilbake i VM. Mot 141 seilere fra 45 nasjoner tok han seg til gullfeltet og avsluttet mesterskapet på en sterk 34. plass.
Thomas Nilsson
8.9.2026
Christoffer Sørlie - Tilbake etter seks måneder med rehab – og rett i gullfeltet.

Tilbake blant verdens beste

ILCA 7-VM ble seilt på Dublin Bay utenfor Dún Laoghaire i Irland, med 141 seilere fra 45 nasjoner på startstreken. Feltet samlet store deler av verdenseliten, med blant andre regjerende olympisk mester Matt Wearn og en rekke tidligere verdens- og europamestere.

For Christoffer Sørlie handlet VM imidlertid om mer enn plasseringen på resultatlisten. Etter en sesong hvor rundt seks måneder har gått med til rehabilitering etter skade, var han endelig tilbake i et internasjonalt mesterskap.

– Det er veldig deilig å være tilbake. Jeg har savnet å konkurrere. Det har vært en lang rehab periode på rundt seks måneder, men nå merker jeg nesten ingenting til skaden lenger, forteller Sørlie.

Sørlie tok seg gjennom kvalifiseringen og inn i gullfeltet,før han til slutt endte som nummer 34.

– Å klare gullfeltet og bli nummer 34 betyr i hvert fall at jeg ikke har mistet det helt under skade oppholdet . Selvfølgelig skulle jeg ønske at jeg allerede var enda høyere på resultatlisten, men med utgangspunktet jeg har hatt denne sesongen, er jeg fornøyd.

Theodor Middelthon var Norges andre deltaker i mesterskapet og seilte finalene i sølvfeltet. Han endte som nummer 82.

Etter seks dager med seiling gikk VM-gullet til ungarske Jonatán Vadnai, foran Matt Wearn fra Australia og britiske Michael Beckett.

‍

Måtte angripe hele tiden

Forholdene på Dublin Bay ble en stor del av utfordringen.Sørlie beskriver et mesterskap hvor den vanlige oppskriften ikke alltid fungerte.

– I Dublin må man legge bort litt av den «normale» måten å seile på. I posisjoner hvor man vanligvis kan kontrollere seg inn, kunne man plutselig tape eller tjene 10–20 plasser. Man måtte hele tiden angripe.Forsøkte man å forsvare seg, tapte man.

En annen utfordring var bruken av Vakaros RaceSense i startene. I stedet for en tradisjonell generell tilbakekalling fikk seilerne beskjed om OCS direkte på skjermen og måtte tilbake til linjen for å frigjøre seg. Sørlie ble tatt fire ganger i løpet av mesterskapet.

– Det gjør at du starter racet med å måtte seile deg gjennom feltet. Noen ganger var det mulig, andre ganger ikke. I kvalifiseringen klarte jeg likevel ofte å hente meg inn igjen og komme i mål rundt 15. plass. Det var viktig for å klare gullfeltet.

‍

Bedre fart på lens var et av de positive svarene Sørlie tok med seg fra VM.

‍

Vet hva som må bli bedre

Sørlie trekker spesielt frem startene og de siste meterne inn mot toppmerket som områder han vil utvikle videre.

– Jeg må bli mer komfortabel med det nye startsystemet og utvikle nye «verktøy» for å ha bedre kontroll på linjen.

Samtidig ga VM flere positive svar. De beste seilasene kom når starten satt, og på lens viste Sørlie fart han ikke har kjent på en stund.

– Jeg hadde bedre lenser enn jeg har hatt på lenge. Der kunne jeg hente mange meter raskt.

Han merker også at nivået i ILCA 7 skjerpes når OL-kvalifiseringen nærmer seg.

– Folk som hadde pause etter OL i Paris har nå fått trent en stund. Jeg føler at jeg kan være med og kjempe mot de beste, men trenger mer racing for å kunne klatre på resultatlisten.

September og oktober skal brukes til å bygge den fysiske formen videre.

– Samtidig føler jeg det er viktig å kunne savne båten litt,slik at jeg har fullt fokus når vi er tilbake på samling.

‍

Theo tar lærdom av en tøff uke

For Theodor Middelthon ble VM ikke mesterskapet han hadde håpet på. En vanskelig åpning gjorde veien videre krevende, og han endte i sølvfeltet.

– Årets VM er en regatta jeg helst vil glemme. Jeg kom skikkelig skjevt ut første dag og klarte ikke å hente meg nok inn på dag to.

Resultatet kommer samtidig etter en sesong hvor Middelthon bevisst har utfordret sin egen måte å seile på. Under EM i mai var han med og kjempet helt i toppen, og gjennom sommeren følte han at oppbyggingen mot VM gikk godt.

– Jeg hadde et overordnet mål denne sesongen om å utvikle en mer offensiv seilstil. Målet var å seile mer offensivt, ta større sjanser og virkelig teste hvor grensene mine går i ulike deler av seilingen.

Det har gitt større variasjoner i resultatene.

– Det har ført til en turbulent sesong resultatmessig, med noen regattaer som har gått langt dårligere enn normalt, men også til en skikkelig topp i EM.

‍

Et krevende VM, men viktige erfaringer videre for Theodor Middelthon.

‍

Blikket mot OL-kvalifiseringen

Nå skal Middelthon bruke erfaringene fra sesongen til å finne en bedre balanse mellom offensiv seiling og stabilitet.

– Jeg må gjøre en god vurdering av hva som har fungert og hva som ikke har fungert denne sesongen,.

Neste ILCA 7-VM kommer allerede om fem måneder. Da står langt mer enn et VM-resultat på spill.

– Jeg ser nå frem til et nytt VM om kun fem måneder, hvor målet blir å kvalifisere Norge til OL.

For begge de norske ILCA 7-seilerne går dermed blikket allerede videre. For Sørlie ga Dublin en viktig bekreftelse på at han er tilbake etter et langt skadeavbrekk. For Middelthon ga mesterskapet nye erfaringer å ta med seg videre når jakten på en norsk OL-plass for alvor begynner.

‍